počet produktů
0
cena nákupu
0,00 CZK
měna: CZK | Eur
Kategorie
Počítadlo přístupů
Online: 3
Dnes: 346
Týden: 3199
Celkem: 3796988

 

Vyzvednutí zboží a objednávek je na adrese Sobotecká 3, Praha Vinohrady. Do odvolání otevírací doba a vyzvedávání objednávek jen na domluvu předem.

CURRENT MOON

Tibetská houba

Nabízíme zrna 'tibetské houby' používané na kvašení mléka - kefíru.

 

Máte-li o tibetskou houbu zájem, nejprve si ověřte (emailem, sms) zda je k dizpozici! Houba roste pomalu a při velkém zájmu nemusí být ihned dostupná. Proto si ověřte zda je právě k dispozici nebo kdy bude.

 

Přineste si na ni malou uzavíratelnou, vydesinfikovanou (vypláchnutou vroucí vodou) skleničku (od přesnídávky a pod). Za tibetskou houbu si nemereme peníze, ale chcete-li nám za ni nějak poděkovat, můžete přínést nějakou drobnost či dárek, nebo si ji objednat k nákupu.

 

 

 - Tibetská houba (kefírová kultura)
Kefírová kultura pochází jednak z Kavkazských hor a taky z opatství v Tibetu (tamní kefírová zrna nazývaná Tibetská houba jsou drobnější) a je snad 5000 let stará (kdo dnes zná přesné datum? a koho to vůbec zajímá? prostě je to hodně staré).Co se Kavkazu týká, tak podle legendy daroval kefír příslušníkům ortodoxní církve Aláhův prorok, Mohamed. Kvůli pověře, že "Prorokova zrna" ztratí svoji moc a sílu, pokud by se ho zmocnili nevěřící, byl přísně střežen před cizinci a byl předáván z generace na generaci a pokládán za součást kmenového bohatství. Cizinci občas dostali ochutnat hotový nápoj, ale samotná kefírová kultura zůstávala tajemstvím. V devatenáctém století začali kefír zkoumat ruští doktoři a začali publikovat vědecké studie o pozitivních účincích kefíru. K získání kefírových zrn prý použili krásnou ženu, která měla obměkčit srdce kavkazského knížete a která po spoustě dobrodružství přivezla do Moskvy první hrnek houbiček. Obyvatelé Kavkazu používali kefír pro uchování kozího, koňského nebo kravského mléka bez ledniček (mléko uchovávali v kožených vacích) a díky němu se dožívali extrémně vysokého věku (samozřejmě nejen díky němu - žili na čerstvém vzduchu, pili čistou vodu, měli dostatek pohybu, ..). Některé nemoci (jako tuberkulóza a rakovina) tam byly úplně neznámé.

 

 - Co je to kefír?
Kefírem se obecně myslí nápoj, který je vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy kefírové kultury. Jeden druh žije a rozmnožuje se v mléce, má mazlavou gelovitou konzistenci bílé barvy (vypadá jako malé měkké růžičky květáku) a krmí se laktózou, zatímco "krystalky" toho druhého, žijícího ve sladké vodě, jsou pružné, průsvitné a křehké. Je to společenství různých druhů kvasinek a bakterií.


 - Co je na kefíru tak dobrého, že bych ho měl(a) pít?
Nápoj (ať už ten mléčný nebo vodní) zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech, odkyseluje organismus (i když je chuťově kyselý, vyvolává zásaditou reakci organismu), produkuje enzymy, které pomáhají uvolnit ve vodě nerozpustné látky, rozkládá těžce stravitelné látky (rozkládá například laktózu v mléce, a proto ti, pro koho je mléko těžce stravitelné, nemívají s mléčným kefírem problémy). V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry, stimuluje imunitní systém.


 - Co všechno si můžu pomocí kefíru léčit?
Nemoci nervů, vnitřní onemocnění, bronchiální katary, veškeré sklerózy, infarkt myokardu, onemocnění žlučníku, jater, ledvin, infekční žloutenka, žaludeční a střevní onemocnění, průjem, zácpa, nemoci krve, vyrážka, ekzémy, candida (kvasinky). No a protože kefír zlepšuje imunitu a vitalitu organismu, tak se s jakoukoli chorobou lépe vypořádáme a spoustě nemocí se vyhneme. Navíc spousta chorob souvisí se špatným trávením a zácpami.

 

 - Jak často pít kefír a v jakém množství?
Na některých stránkách je možné se dočíst o léčebné kúře, kdy se doporučuje pít kefír po dobu dvaceti dní před spaním, a potom týden vynechat. Osobně nejsem příznivcem těchto odpočítávaných kúr a myslím si, že ani lidské tělo naní tak matematicky založené, abys musel dodržovat tak striktní kúru. Nejlepší je pít kefír denně a to v takovém množství, jaké je ti příjemné. Někdo pije kefír před každým jídlem, někdo jiný hrnek kefíru ráno a hrnek kefíru před spaním. Pokud ho piješ před spaním, vypláchni si na závěr pusu nebo vyčisti zuby, protože některé bakterie v kefíru se kamarádí s kazy. Také je vhodné jednou za čas na pár dnů vysadit. Pokud s kefírem začínáš, raději zpočátku pij menší množství (třeba několik lžiček), aby si tělo postupně zvyklo na některé pro něj neznámé bakterie a kvasinky. V opačném případě můžou nastat různé problémy typu průjem, vyrážka, bolení břicha, které ale po krátké době mizí. Dalším počátečním problémem bývá i proces detoxifikace organismu, který kefír ve tvém trávicím traktu může nastartovat a pokud se tvoje tělo rozhodne zbavit se jedů třeba přes kůži, pak tě asi nemine nějaká ošklivá vyrážka. Pokud ale vydržíš konzumovat kefír i nadále, časem se i těchto problémů zbavíš - čím víc kefíru piješ, tím se jich zbavíš rychleji, i když bouřlivěji. Hlavně se toho nezalekni a nepřestávej s kefírem úplně. Kefír se ovšem dá nejen pít (a jíst), můžeš s ním zevně potírat různé vyrážky a ekzémy.

 

 - Tibetská houba
odhaduje na 5000 let. Podle staré kavkazské legendy daroval kefír pravoslavným kněžím Alláhův prorok Mohamed. Věřilo se, že pokud se tohoto pokladu zmocní nějaký cizinec, ztratí svoji moc a sílu. "Houba" byla tedy pečlivě střežena před cizinci a kefírová kultura byla předávána z generace na generaci jako součást kmenového bohatství. Cizinci občas dostali hotový nápoj ochutnat, ale jeho původ a postup výroby se přísně střežil. V 19. století se o kefírovou kulturu začali zajímat ruští lékaři, a tím také došlo k prvnímu publikování knih na toto téma. Obyvatelé Kavkazu používali kefír jako prostředek k uchování kozího, koňského nebo kravského mléka. Neměli ledničky a toto byl jediný způsob, jak uchránit mléko před znehodnocením. Mléko uchovávali spolu s kefírovými kulturami v kožených vacích a mimo jiné díky pozitivním účinkům kefírových kultur na lidský organismus se dožívali extrémně vysokého věku. Kefírový nápoj zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech a odkyseluje organismus. V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry a také výrazně stimuluje imunitní systém. Díky faktu, že se mléčný kefír živí laktózou z mléka, mohou ho konzumovat i osoby, které jsou na laktozu alergické.

 

- Tato houba vykazuje následující uzdravující vlivy:
- uzdravuje choroby srdce a rozkládá cholesterol v cévách
- uzdravuje slinivku, játra a slezinu
- uzdravuje žlučník, čistí žlučovody a rozkládá žlučové kameny
- uzdravuje žaludek, střeva, dvanácterník a hojí vředy
- uzdravuje ledviny a kontroluje močové cesty
- reguluje obranné látky organismu
- reguluje tlak krve
- vyvíjí antibiotika a hojí záněty organismu
- brzdí vývoj metastáz
- zpomaluje stárnutí
- zabraňuje únavě a skleslosti způsobené stresem

 

 - Jak si můžu kefír připravit (základní recept)
Na dva hrnky kefíru:
* 1 - 2 polévkové lžíce kefírových houbiček
* 1/2 litru mléka

Postup: Použij sklenici (měla by být dost velká, aby zůstala část sklenice prázdná). Je dobré něčím nádobu přikrýt například gázou nebo papírovým ubrouskem, aby do ní nepadaly nečistoty a nepřitahovalo to hmyz. Nalej do ní mléko, vlož houbičky a 24 hodin nechej fermentovat v pokojové teplotě. Čím teplejší počasí, tím rychlejší fermentace. Mléko neohřívej, klidně použij studené z lednice, kefír se nesmí vystavovat vysokým teplotám! Nám se osvědčilo uložit sklenici na skříň v kuchyni, pod stropem je tepleji a kefír se hezky dělá. V průběhu zrání občas sklenicí zavrť, zatřepej nebo promíchej plastovou nebo dřevěnou lžící (houba se nesmí dostat do styku s kovem!), aby se ke kefírovým houbičkám dostalo nezpracované mléko - pokud necháš sklenici jen tak stát, může se ti výsledný nápoj rozdělit na syrovátku a zdrcnutý kefír, ale to nevadí, protože se to dá zpět rozmíchat. Jak poznáš, že je kefír hotový? Když sklenicí zahýbáš tak, aby se obsah rozléval po stěnách, zůstane na stěně sklenice typický kefírový povlak, který když odtéká, vytváří taková jakoby říční korýtka. No a je to hustší než mlíko. Nebo uvidíš, jak je mlíko rozdělené na syrovátku a sraženiny. Nebo to můžeš ochutnat. Prostě to nechej dělat tak dlouho, jak dlouho chceš. Časem si určitě najdeš svůj ideální způsob, protože každý to máme rád trošku jinak. OK, kefír je hotový - má správnou konzistenci i vůni - tak co teď? Vezmi svůj kefírový (plastový) cedník a proceď obsah do nějaké jiné nádoby, ze které kefír buď hned zkonzumuj nebo ho dej do lednice, kde ti vydrží prakticky neomezeně dlouho.  Nejlíp se ti kefír přecedí, když napřed nádobou zatřepeš, aby se obsah pěkně zhomogenizoval a houbičky nebyly "zazděné" v mléčných sraženinách. Přeceděné kefírové houbičky dej zpět do vypláchnuté sklenice a dej jim čerstvé mléko. Můžeš s nimi dát zpět do sklenice i trošku hotového kefíru - urychluje to růst i fermentaci. Doporučuje se při přípravě nepoužívat kovové předměty (cedník, lžíce). Při styku s kovem houbičky ztrácí účinek a mohou zčernat. Nesmí se pak už používat. Nevystavuj kefír vysokým teplotám a čisticím prostředkům (vymýváš-li sklenice jarem, pořádně je vypláchni a nech je vychladnout, než do nich dáš kefíry).


 - Příprava kefíru II - varianta studená lednice
Pokud máš raději hustší kefír a nevadí ti, že to bude trvat déle, můžeš kefír fermentovat v lednici. Pomalejší fermentace vytváří hustější kefír, což spoustě lidí více vyhovuje. Znamená to dát do sklenice stejné množství kefíráků a mléka jako při normálním způsobu, ale potom ji dát do lednice. Trvá to asi tak týden, než kefír dozraje. Taky je možná kombinace obou metod - začít asi tak 12 hodin při pokojové teplotě, potom dát kefír do lednice a dokončit ho v chladu. Nebo naopak, začít v lednici a skončit při pokojové teplotě. Kefír je natolik přizpůsobivý, že zvládne různé druhy nakládání. Navíc takovými  pokusy můžeš najít variantu, která ti chuťově nejvíc vyhovuje.


 - Sekundární fermentace
Pro ty, kdo jsou alergičtí na mléko kvůli laktóze se doporučuje upravit kefír ještě dál sekundární fermentací. Tento proces zredukuje obsah laktózy a je proto vhodný i pro ty, kdo kontrolují příjem cukrů a karbohydrátů. Metoda spočívá v tom, že slijeme čerstvý kefír (po 12 až 24 hodinách prvotní fermentace) do skleněné nebo plastové láhve, ne do víc než 3/4 obsahu, uzavřeme těsným víčkem a necháme stát v pokojové teplotě. Čas od času lahví zatřeseme a uvolněním víčka vypustíme CO2 z láhve a zase zavřeme. Takto může kefír zůstat až týden v chladnějším klimatu a 2 až 3 dny v teplejších podmínkách. Opět můžeme z lahve ubírat kefír ke konzumování a nahrazovat čerstvým, ale po týdnu je třeba láhev  yprázdnit a vypláchnout. Sekundární fermentací se také zvyšuje obsah vitamínů (hlavně kyselina listová) a kefír je potom
kyselejší (což nám některým víc chutná).

 

 - Výroba domácího tvarohu
Z hotového kefíru si můžeš velmi jednoduše vyrobit chutný a zdravý tvaroh. Stačí velmi pozvolna zahřát kefír na teplotu přibližně 35 - 40oC (pro měkký tvaroh), čím teplejší, tím bude tvaroh tvrdší, a potom kefír přecedit přes hustou tkaninu a nechat chvíli odkapat. Sebraný tvaroh pak můžeš použít podle chuti. Například ušlehat s trochou mléka, osolit, vmíchat nasekané bylinky a máš tvarohovou pomazánku.


 - Krátkodobé skladování v lednici
Krátkodobě můžeš kefírky umístit v mléce do lednice (obvyklý poměr kefíráků a mléka) - jejich aktivita se tím značně zpomalí a stačí je jednou za týden slít (to, co sliješ, samozřejmě vypij) a dát jim čerstvé mlíko. Pokud kefírky opouštíš na delší dobu a nemáš pro ně ochotného "hlídače", co by jim měnil každý týden mlíko, pak je dej do většího množství mléka - za každý další týden dej třetinu až polovinu základní dávky mléka navíc. Tato metoda se příliš nedoporučuje na dobu delší než jeden měsíc a poměr houbiček a mléka by neměl být větší než 1:60.

 

 - Dlouhodobé sušení
Dlouhodobá varianta je kefírky usušit. Nejdřív je opláchni převařenou a vychladnutou vodou. Potom je opatrně osušte v (přežehleném a vychladnutém) bílém ručníku. Nejlépe uschnou buď v (přežehleném) bílém papírovém pytlíku nebo mezi dvěma vrstvami vypraného (a přežehleného) plátna na dobře větraném místě - v závislosti na velikosti schnou tři až pět dnů. Zcvrklé a zežloutlé houbičky dej do nádoby s těsným uzávěrem a dej do chladného místa (třeba i do lednice, ale ne do mražáku!). Můžeš je i posypat sušeným mlékem. Vydrží až jeden a půl roku. Usušené houbičky můžeš klidně i sníst nebo dát svým zvířecím miláčkům. Chceš-li usušený kefír zase oživit, dej ho do sklenice s mlékem. Každý den mléko vyměň a pokud mléko nemá čisté nakyslé aroma, nepij to. Znovuobnovení normální činnosti kefíru může trvat od čtyř dnů do více než týdne.


 - Dlouhodobé skladování v lednici I
Trochu méně dlouhodobá varianta je zmražení kefírů (na maximálně dva měsíce). Umeješ houbičky v převařené (a  vychladnuté) vodě, osušíš v ručníku (jako v předchozí variantě) a umístíš do nádoby nebo do sáčku posypané sušeným mlékem tak, aby byly kompletně pokryty a strčíš do mražáku. Kdyby zůstaly zmražené déle než dva měsíce, poškodí se kvasnicová komponenta houbiček. Na znovuoživení houbiček je na pár minut dej rozmrazit do sklenice se studenou vodou. Potom je dej do cedníku a opláchni z nich zbytky sušeného mléka. Dej je do mléka v poměru 1:3 (tj. jedna lžíce houbiček na půl hrnku mlíka). Každých 24 hodin mléko vyměňuj. Pokaždé přidej trochu mléka a až bude mléko po fermentaci cítit  čistě a kysele, měly by být houbičky zase ve formě.


 - Dlouhodobé skladování v lednici II
Dávku (např. 2 lžičky) dejte do malé sklenice s víkem, naplňte do 2/3 mlékem a uložte do mrazáku. Vydrží vám tam i několik let. Je to vaše zásoba v případě, že se vám s houbičkami něco stane. Kvalita budoucího Kefíru tím neutrpí. Skleničku (používám velikost jako na kořeni) trochu nechám v kuchyni rozehřát, abych mohla vyklepnout obsah do mléka, a už se Kefír začne dělat.

 

 - Množení tibetské houby
Tibetská houba se po 14 dnech zdvojnásobí - polovinu pak můžete darovat svým blízkým. Byl by hřích rozmnoženou část tohoto malého zázraku vyhodit!


 - Přenášení hotového kefíru
Udělali jste si doma kefír a chcete si ho přenést do práce? Pak určitě nepoužívejte žádné uzavírací krabičky, neosvědčila se ani Lock & Lock krabička s vodotěsným víčkem. S kefírem je to podobné jako s burčákem. Pořád pracuje, přenášením se v něm uvlňují plyny a ty se snaží dostat ven. Jako ideální způsob se mi osvědčila pet láhev (stačí i malá). Nic nezkazíte tím, když během cesty alespoň jednou víčko lahve povolíte, abyste uvolnili nahromaděný plyn. Tibetská houba se po 14 dnech zdvojnásobí - polovinu pak můžete darovat svým blízkým. Byl by hřích rozmnoženou část tohoto malého zázraku vyhodit!

 

Další info:

http://zeny.e15.cz/clanek/pro-krasu/tibetska-houba-blahodarne-ucinky-potvrzene-tisiciletimi

http://surpanblog.cz/rubriky/jednoduche-a-levne-recepty/kefir-z-tibetske-houby

http://tibetskahouba.netstranky.cz/tibetska-houba.html